Sezon burzowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim konieczność zadbania o bezpieczeństwo instalacji elektrycznych i podłączonych do nich urządzeń. Wyładowania atmosferyczne mogą powodować poważne przepięcia, które zagrażają nie tylko sprzętowi domowemu, ale także całemu budynkowi. Firma Schneider Electric oferuje idealne rozwiązania, takie jak ograniczniki przepięć, które zapewniają niezawodną ochronę przed skutkami prądów piorunowych. W artykule przyjrzymy się, jak te produkty mogą zabezpieczyć Twój dom w czasie burz.
Dlaczego ochrona przed burzami jest tak ważna?
Wraz z nadejściem sezonu burzowego, który w Polsce szczególnie intensywnie przypada na okres od wiosny do późnego lata, instalacje elektryczne stają się narażone na działanie prądów piorunowych. Uderzenie pioruna może wygenerować przepięcia sięgające kilkudziesięciu kilowoltów, co w mgnieniu oka jest w stanie uszkodzić urządzenia elektryczne lub doprowadzić do awarii całej instalacji. Kluczowym elementem ochrony stają się więc odpowiednio dobrane ograniczniki przepięć.
Czym właściwie są ograniczniki przepięć i jakie są ich typy?
Ogranicznik przepięć to urządzenie, które służy do ochrony instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń przed przejściowymi przepięciami, jak np. wyładowania atmosferyczne.
Występują więc 3 typy ograniczników przepięć:
- Typ 1 (klasy B) – którego zadaniem jest w szczególności ochrona przed przepięciami pochodzącymi z wyładowań atmosferycznych i ograniczenie wartości przepięcia docierającego do danego budynku z sieci energetycznej
- Typ 2 (klasy C) – jego zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej przed przepięciami łączeniowymi i pobliskimi wyładowaniami atmosferycznymi
- Typ 1+2 (klasy B+C) – chroni instalację elektryczną i podłączone do niej urządzenia przed wszelkiego rodzaju przepięciami. Ograniczniki tego typu są najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami do ochrony przeciwprzepięciowej w Polsce.
Jak dobrać odpowiedni ogranicznik przepięć (SPD)?
Do przepięć może dojść nawet w najmniej oczekiwanych momentach. Szczególnie wrażliwe są nowoczesne urządzenia RTV oraz AGD, w które aktualnie wyposażone jest większość budynków mieszkalnych. Wybierając ogranicznik przepięć, należy wziąć pod uwagę położenie danego budynku, jego okolicę, ale też to czy posiada on instalację odgromową. W związku z czym to, jaki ogranicznik przepięć należy dobrać zależy w głównej mierze od specyfiki danej instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń.
Podczas doboru ochrony przeciwprzepięciowej kluczowe jest zwrócenie uwagi na parametr limp, który określa zdolność urządzenia do odprowadzania prądu piorunowego. Podczas projektowania ochrony przeciwprzepięciowej przyjmuje się wartość prądu piorunowego równą 100kA. Połowa z tej wartości domyślnie trafia do instalacji. W przypadku typu 1+2 limp jest na poziomie 12,5 kA na biegun, co w rzeczywistości gwarantuje znolność odprowadzenia 50kA przy 4P aparatach, zapewniając wysoki poziom ochrony. Ograniczniki przepięć typu 1 (dawniej określane jako klasa B) natomiast to podstawowe narzędzie w walce z bezpośrednimi skutkami wyładowań atmosferycznych. Ich zadaniem jest przejęcie i rozproszenie energii prądu piorunowego, zanim dotrze on do wrażliwych części instalacji czy urządzeń. Najczęściej są montowane jako tzw. Pierwszy stopień ochrony, na wejściu instalacji elektrycznej do obiektu. Natomiast SPD typu 2 chronią instalację i urządzenia do niej podłączone wewnątrz budynku. Są szczególnie stosowane w miejscach, gdzie nie ma ochrony odgromowej oraz budynek jest zasilany linią napowietrzną.
TransferPact: Przełącz się na niezawodność
Ciągłość w dostawie energii elektrycznej to jeden z głównych priorytetów, stawianych nowoczesnym instalacjom elektrycznym.
Jak osiągnąć wysoką niezawodność zasilania?
Podstawowym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby źródeł zasilania, między którymi następuje przełączanie w przypadku awarii jednego z nich. Aby to rozwiązanie spełniało oczekiwania, niezbędny jest szybki i niezawodny system przełączający, powszechnie zwany układem SZR.
Doskonale tę rolę spełnić może TransferPact- układ do przełączania zasilania. Występuje on również w wersji ręcznej, ale do naszych zastosowań lepiej sprawdzi się wersja automatyczna.
Transferpact Active i Active Automatic to ciekawe rozwiązania, które w jednym module zawierają zarówno łączniki jak i automatykę sterującą. W ten sposób ograniczamy ilość miejsca wymaganą do montażu. Takie rozwiązanie poprawia równiez niezawodność, gdyż nie ma koniecznści łączenia ze sobą kolejnych elementów układu, przez co unikamy potencjalnych błędów montażowych.
W przypadku TransferPacta do wyboru jest przełączanie między dwoma źródłami: sieć – sieć lub sieć – agregat.
Więcej szczegółów na https://www.se.com/pl/pl/product-range/64117628-transferpact/
Przygotuj się na sezon burzowy już dziś
Sezon burzowy to czas, w którym nie warto ryzykować. Przepięcia wywołane piorunami mogą generować kosztowne naprawy lub nawet stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia domowników. Ograniczniki przepięć od Schneider Electric, to sprawdzone rozwiązanie, które łączy zaawansowaną technologię z łatwością zastosowania. TransferPact gwarantuje Ci szybkie przełączenie na awaryjne źródło zasilania, abyś nigdy nie stracił energii. Zabezpiecz swoją instalację elektryczną i ciesz się spokojem przez cały sezon burzowy – z Schneider Electric to proste i skuteczne!