SHE
Facebook
Facebook

Gniazda ładowania USB A+C od Schneider Electric

Każdy z nas codziennie korzysta z wielu urządzeń mobilnych i w obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez nich. Aż 66,6% całej populacji świata korzysta z telefonu komórkowego, a przecież oprócz nich używamy jeszcze tabletów, smartwatchy, czytników e-book, słuchawek bezprzewodowych i wielu innych urządzeń, o które warto dbać, aby mogły nam służyć, jak najdłużej. Jak to najlepiej robić? Zacząć od świadomego ładowania i zadbania o baterię. Zauważ, że do naładowania większości z tych urządzeń potrzebujesz ładowarki USB. Prostym, eleganckim i wygodnym rozwiązaniem, które pomoże Ci utrzymać porządek oraz oszczędzić miejsce i czas, będzie używanie gniazda ładowania USB. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów ładowarek. Jakie są różnice między nimi? Czym kierować się przy wyborze?

Wszyscy jesteśmy zabiegani i nie chcemy marnować czasu na czekanie, aż nasze urządzenie naładuje się, kiedy moglibyśmy być już w połowie drogi do pracy, czy na spotkanie ze znajomimi. Ważne jest, aby wybrać ładowarkę, której szybkość ładowania nie będzie nas ograniczać. Z pomocą przychodzą technologie szybkiego ładowania, które znacząco usprawnią ten proces.

Jedną z nich jest Quick Charge opracowana dla urządzeń wyposażonych w procesory firmy Qualcomm. W pierwszej fazie ładowania urządzenie zwiększa napięcie ładowania co znacząco przyśpiesza ten proces. Po osiągnięciu ok 50-60% naładowania, ładowarka zmniejsza napięcie, aby nie doprowadzić do przegrzania i awarii akumulatora. W ślad za Quick Charge poszli również inni producenci, opracowując podobne technologie dla swoich urządzeń, np. Fast Charge, SuperCharge, PumpExpress, czy też TurboPower i Dash Charge, których działanie opiera się na podobnym mechanizmie, z tą różnicą, że zamiast napięcia zwiększane jest natężenia prądu ładowania.

Kolejnym standardem, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny ze względu na swoją uniwersalność jest Power Delivery. Standard ten został opracowany z myślą aby posiadać jedną ładowarkę dla wszystkich urządzeń, która za pomocą portu USB-C umożliwi nie tylko szybkie ładowanie, ale również zasilanie urządzeń o większej mocy, jak np. laptop. Po podłączeniu urządzenia technologia używa stałej konfiguracji natężenia oraz napięcia podczas ładowania. Oznacza to, że kontroler skomunikuje się z urządzeniem i określi prąd, którym będzie zasilał baterię, a ładowanie będzie odbywać się dostosowanym, maksymalnym prądem bezpiecznym dla urządzenia.

Często zastanawiamy się, czy nasze nawyki ładowania urządzeń są dla nich bezpieczne i czy im nie szkodzą. Najgroźniejsza dla naszych baterii jest temperatura, zarówno za niska, jak i za wysoka, dlatego wszystkie ładowarki Schneider Electric mają wbudowane specjalne czujniki, które w razie wykrycia podwyższenia temperatury spowolniają ładowanie, aż do jej wyregulowania. Aby zadbać o żywotność naszej baterii najlepszą praktyką będzie nie dopuszczanie do jej całkowitego rozładowania, oraz odłączenie jej od ładowarki po naładowaniu do około 80%. Nie musimy się obawiać, że szybkie ładowanie oraz krótkie „doładowanie” naszego telefonu w ciągu dnia zniszczy naszą baterię, wręcz przeciwnie, obecnie powszechnie stosowane akumulatory litowo-jonowe są do tego przystosowane i nie wpływa to negatywnie na ich żywotność. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na nawyk długiego pozostawiania telefonu podłączonego do ładowania, lub ładowanie urządzenia przez cała noc, a więc doprowadzenia akumulatora do poziomu 100% naładowania i podtrzymywania procesu ładowania jeszcze przez długi czas. Oczywiście, gdy urządzenie w pełni się naładuje zasilanie jest przez ładowarkę odcinane, lecz gdy poziom naładowania po pewnym czasie spadnie, proces ładowania ponownie rozpocznie się, doładowując baterię do 100%.

Decydując się na samodzielny zakup ładowarki musimy koniecznie zwrócić uwagę na jej moc, która powinna być dostosowana do urządzenia. Jeśli moc wyjściowa urządzenia będzie niższa lub taka sama jak ładowarki to Twoje urządzenie będzie ładowane maksymalnie szybko. Należy również upewnić się, aby ładowarka którą planujemy zakupić nie tylko umożliwiała szybkie ładowanie zgodnie z protokołem wspieranym przez nasze urządzenie, ale również posiadała odpowiednią ochronę bezpieczeństwa. Decydując się na ładowarki firmy Schneider Electric masz pewność, że zabezpieczą one podczas ładowania Twoje urządzenie przed przegrzaniem i przeprowadzą proces ładowania w sposób optymalny dla żywotności baterii. Ponadto dzięki wbudowanym zabezpieczeniom, przeciw-zwarciowemu, przeciw-przeciążeniowemu i przeciw-przepięciowemu będą one bezpieczne również dla Ciebie. Wybierając ładowarkę z serii Merten lub Sedna Design & Elements zapewnisz sobie więc nie tylko najwyższą jakość, ale również idealne dopasowanie do stylu Twojego wnętrza, a ładowarki leżące na podłodze przestaną być problemem.