SHE
Facebook
Facebook

Oprawy przeciwwybuchowe – przegląd produktów i ich zastosowanie.

Remontowa Lighting  Technologies – Oprawy przeciwwybuchowe – przegląd produktów i ich zastosowanie.

Oprawy przeciwwybuchowe to dość wąska grupa oświetlenia przemysłowego, w której specjalizuje się niewielu producentów. Oprawy Ex są przeznaczone do oświetlania stref zagrożonych wybuchem. Zagrożenie wybuchem w warunkach przemysłowych związane jest z wydobyciem, wytwarzaniem, przetwarzaniem, transportem i magazynowaniem substancji palnych. Pojawia się również w następstwie procesów technologicznych, w których stosowane są substancje z natury niepalne. Mieszanina substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł lub pyłów z powietrzem w warunkach atmosferycznych w której, po wystąpieniu zapłonu, następuje rozprzestrzenienie się palenia na całą mieszaninę nazywamy atmosferą wybuchową. Jeżeli w atmosferze wybuchowej nastąpi zapłon, wywoła to wybuch, który może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i instalacji produkcyjnych. Klasyfikacją przestrzeni do odpowiedniej strefy zajmują się strażacy przy współpracy z inwestorem i/lub projektantem. Według dyrektywy ATEX główny podział stref Ex stanowią grupy I i II.  Grupa I dotyczy zakładów górniczych, gdzie występuje zagrożenie wybuchu metanu lub pyłu węglowego. Grupa II dotyczy wszystkich innych zakładów niż górnicze, w których występuje zagrożenie wybuchem.

W każdej grupie wyznaczone są kategorie oraz strefy. Przykładowo w grupie II kategoria 2G dotyczy możliwości wybuchu gazów, mgieł i par w trakcie normalnego działania. Analogicznie kategoria 2D informuje o sporadycznej możliwości wybuchu pyłu w trakcie pracy. Przedstawione oznaczenia dotyczą strefy 1. Tutaj świetnie sprawdzą się oprawy EXP 83 MLED oraz 113 Ex do strefy oznaczanej 1.21; 2.22.  Oprawy EXP 83 MLED posiadają korpus ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej oraz klosz z poliwęglanu. Ta budowa zapewnia wysoką szczelność, trwałość i ochronę antykorozyjną. Oprawa 113 Ex  to odlewany korpus aluminiowy oraz klosz ze szkła borokrzemowego. Dodatkowe akcesoria takie jak wspornik do montażu bezpośrednio na ścianie lub suficie czy siatka  ochronna sprawiają, że oprawa ma szeroki zakres zastosowania również w szczególnie trudnych warunkach.

 

Strefa II oznaczana 3G oraz 3D dotyczy obszarów, w których w trakcie normalnego działania nie występuje zagrożenie wybuchem, a jeżeli wystąpi to trwa krótko. Takie miejsca to przykładowo malarnie, w których świetnie sprawdzi się oprawa EXP 39 MLED do strefy 2,22 w obudowie ze stali oraz z kloszem ze szkła hartowanego, z którego podczas mycia ciśnieniowego z łatwością schodzą odpryski z farby. Istnieje wiele możliwości konfiguracji oprawy EXP 39 MLED, w tym wersja z układem zasilania awaryjnego certyfikowana przez CNBOP.

W pomieszczeniach z akumulatorami , a także w pobliżu silosów z materiałami sypkimi i płynnymi warto zastosować oprawy EXP 03 MLED, które są świetną alternatywą dla opraw świetlówkowych.    Wysoka szczelność na poziomie IP66/67 oraz specjalne wykonanie ze stali nierdzewnej 316L pozwalają na montaż na zewnątrz.

 

Większe przestrzenie takie jak magazyny wysokiego składowania czy tereny zewnętrzne, gdzie występuje zagrożenie wybuchem oświetlają oprawy typu highbay EXP 19 MLED oraz naświetlacze EXP 17 MLED. Moc opraw nawet do 200W, a co za tym idzie wysoki strumień świetlny pozwalają na montaż mniejszej ilości opraw przy zachowaniu odpowiedniego natężenia oświetlenia.

W miejscach występowania oparów chemicznych sprawdzają się oprawy EXP 05 MLED. Te oprawy wykonane z tworzywa sztucznego oświetlają zarówno laboratoria chemiczne jak i miejsca składowania materiałów niebezpiecznych. Szczelność IP66 oraz wytrzymałość na wysokie temperatury zapewniają niezawodność, a wydajność na poziomie 180 lm/W oraz możliwość sterowania w systemie DALI to gwarancja oszczędności energii elektrycznej.

Oprawy marki Remontowa Lighting Technologies można modyfikować według potrzeb Klienta. Doświadczony zespół przedstawicieli handlowych chętnie pomaga w doborze opraw, zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistyczne oświetlenie przeciwwybuchowe. Oprawy RLT sprawdzają się zarówno podczas modernizacji jak i nowych inwestycji. Wieloletnie doświadczenie w produkcji Ex to gwarancja wyrobów najwyższej jakości, które stale są kontrolowane pod tym kątem. Remontowa Lighting Technologies jest jednym z wiodących producentów oświetlenia przeciwwybuchowego.